״האם העובדה שאדם לוין מלהקת maroon 5 מאובחן עם הפרעת קשב וריכוז, מעידה על עתידו והצלחתו של הילד שלי?״ וכיצד בונים דימוי עצמי גבוה עבור ילדי קשב?

שתפו את המאמר:

מה הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז מרגישים וחושבים כשהם שומעים שאנשים מפורסמים מאובחנים גם הם עם הפרעת קשב וריכוז?

וולט דיסני, למשל, הוא אחד היזמים הגדולים בכל הזמנים. נוכחותו מורגשת מעל 50 שנה לאחר מותו. דיסני הוא אבי הדמויות מיקי מאוס, דונאלד דאק, פלוטו ועוד, שהפך איורים למותג שמזוהה מידית בכל רחבי העולם.

מייקל ג׳ורדן, הוא דוגמא מוצלחת נוספת. מדובר באחד משחקני הכדורסל הבולטים והמצליחים ביותר בליגת ה NBA, בעל מותג נעליים ידוע ומשגשג.

אדם לוין, הסולן של להקת Maroon 5 המצליחה, ידוע בכל העולם וזוכה לגלי הערצה עצומים. הוא נחשב לאחד המוסיקאים המוכשרים והמצליחים שישנם.

המשותף לכולם שהינם מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז והצליחו בצורה יוצאת דופן בתחומם.

מה בין הילד שלי לבין אדם לוין?

כשהורים שומעים שאנשים אלו, מובילי דעה ומצליחני ענק בתחומם, מאובחנים עם הפרעת קשב, יש בכך משום תקווה עבורם, במיוחד אם הם מתמודדים עם לא מעט אתגרים.

כשקשה לנו, תקווה ותפיסה חיובית של העתיד נותנת לנו אורך רוח, מעניקות לנו כוחות להמשיך ולהתמודד עם ההווה ומספקות לנו שאיפה שעתידו של ילדינו יהיה מוצלח גם כן.

עם זאת, עובדה שאנשים אלה מאובחנים עם הפרעת קשב, ומצליחים מאוד בתחומם אינה בהכרח מנבאת את הצלחתם של ילדינו.

לצד זה, חשוב לציין שישנן תכונות משותפות לאנשי קשב: העובדה שהם אנשים יצירתיים, ולכן נראה ביניהם הרבה אומנים: שחקנים, זמרים, ציירים, אנשי תקשורת וכדו׳. כמו-כן, נזהה בתוכם יזמים ואנשים החושבים חוץ לקופסא, היכולת והחשיבה המיוחדת של אנשי קשב מובילה אותם להמציא דברים, להיות מסוגלים לפתור בעיות בצורה ייחודית. משותף נוסף הוא ההתלהבות הרבה למקצוע, אנשים עם הפרעת קשב משתעממים בקלות ממה שלא מעניין אותם, לעומת זאת, אם הם עוסקים במשהו מעניין הם מלאי התלהבות, חדורי מוטיבציה, מחויבים, מסוגלים להשקיע רבות במה שהם עושים וכל זה מוביל אותם להצלחה בתחומם.

כיצד הורים יכולים לסייע לילדיהם להצליח בחיים?

כיצד הורים יכולים לעזור לילדיהם לחיות בשלמות ובתחושת סיפוק במקום בו הם נמצאים בחייהם הבוגרים?

1. חיזוק חיובי ועידוד מהסביבה – על ההורים לדאוג כי כל גורם אחר שנמצא במגע עם ילדיהם: גננת, מורה, מדריכי חוגים, משפחה מורחבת, יגרום לילד להרגיש טוב עם עצמו, יתרמו לבניית הדימוי עצמי גבוה ואמונה ביכולותיו לצד הייחודיות שבו.

2. לעודד ולחזק כל הצלחה קטנה כגדולה – ציינו כל התקדמות והצלחה בהתנהגויות הילד. לדוגמא: אם אתמול הילד שלכם לא התקלח לבד והיום עשה זאת – ציינו בפניו כמה שזה נפלא. אם היום בזמן שיעורי הבית היה מפוקס ועשה אותם במהירות, או שהצליח להעביר יום שלם ללא התפרצות זעם – יש לציין זאת, לשקף לילד שראינו אותו, לחזק, לעודד ולשדר לו שאנו גאים בו על כך. זאת במטרה להמשיך להדגיש מה היא ההתנהגות שמצופה ממנו בהמשך.

3. המנעו מביקורת – במקום להעיר לילד כמה שהוא לא יושב יפה בארוחת הערב, לא מקשיב, לא מסדר את החדר, לא מתנהג יפה, לא מתקלח וכיוצא בזאת, חיפשו את הדרך לסייע לו להצליח לעשות את הנדרש, ללמד אותו איך להרגיע את עצמו ולהימנע מהתפרצויות, ללמד כיצד לסדר את החדר גם אם נדרשות חזרות רבות, ההצלחה בסופו של דבר תגיע.

4. חפשו את תחום העניין של ילדכם – השקיעו זמן ואנרגיה בחיפוש יזום אחר תחום עניין שיצית את ההתרגשות והשמחה אצל ילדכם. חפשו את התחום שיעניין אותו בתחילה כתחביב ואולי בעתיד אך יהיה לו למקצוע.

5. המנעו מהשוואות – המנעו מהשוואות בין האחים, חברים לילדכם. תהנו מההצלחות שקורות באותו הרגע, כי הצלחות אלו בונות את העתיד.

לסיכום, אנשים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז הינם אנשים בעלי תכונות אופי מיוחדות שגורמות להם להצליח בחיים כגון: יצירתיים, חשיבה מחוץ לקופסא, אהבה ומוטיבציה גבוהה לתחום שמעניין אותם וכדו׳. עם זאת, על ההורים והסביבה הקרובה מוטל לפתח, לקדם ולטפח את ביטחונם העצמי במטרה לסייע לילדים לפתח דימוי עצמי גבוה ואת היכולת להאמין כי ההצלחה בעתיד פתוחה בפניהם.